Wygodne meble wypoczynkowe

Najważniejsze miejsce w salonie, bez którego żaden pokój dzienny nie może się obejść. Służy do siedzenia, spania, skakania, spożywania posiłków, przyjmowania gości. Sofa lub kanapa – dwa najważniejsze elementy wyposażenia wnętrza. Zależnie od wielkości mieszkania i charakteru, w jakim jest urządzone, możemy wybierać w rozmaitych formach, wzorach i kolorach mebli wypoczynkowych. Bo najważniejszy jest relaks!

Jeśli przestrzeń naszego domu jest niewielka, często pokój dzienny staje się jednocześnie sypialnią. Nie możemy sobie w takiej sytuacji pozwolić na zajmujące całą przestrzeń łóżko, warto jednak pokusić się o wybór sofy lub kanapy rozkładanej. W nocy będzie nam służyła do spania, w dzień do siedzenia i wypoczynku. Istnieje wiele systemów rozkładania sof, większość mebli zawiera specjalne pojemniki na pościel, dzięki czemu szybko zaścielimy łóżko, a rano w parę uprzątniemy pościelowy bałagan. Jeśli jednak decydujemy się na to, że sofa salonowa będzie naszym łóżkiem na co dzień, pamiętajmy by wybrać możliwie najwygodniejszą, nie rezygnując z ciekawego designu i funkcjonalności. Nie decydujmy się na rozkładane kanapy umieszczone na drewnianym lub metalowym stelażu. Codzienne spanie na takiej sofie przysporzy nas o bóle całego ciała. Sofy tego typu to dobre rozwiązanie na szczególne okazje, np. podczas wizyty gości.

Załóżmy jednak, że jesteśmy w szczęśliwej sytuacji posiadania oddzielnej sypialni i sofa do salonu ma być jedynie elementem dekoracyjnym i wypoczynkowym. W takim przypadku kanapa będzie dla nas miejscem oglądania telewizji, jedzenia i zabaw z dziećmi. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę to jej solidność, a także zalety praktyczne. Zdejmowane, materiałowe pokrycie ułatwi czyszczenie i konserwację, decydując się na luksusową sofę z naturalnej skóry mamy z głowy usuwanie plam z tapicerki. Sofa do salonu musi być przede wszystkim wygodna, aby wypoczynek na niej był możliwie najbardziej komfortowy. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, czy wyposażona jest w podłokietniki i wystarczająco wysokie oparcie oraz zagłówki. Przy nierozkładanej kanapie dobrze jest pomyśleć o dostawianych podnóżkach, na których będziemy mogli swobodnie wyciągnąć nogi.

Pamiętajmy jednak o złotej zasadzie urządzania wnętrza salonu: długie sofy o bardzo dekoracyjnych i wzorzystych pokryciach rezerwujemy tylko dla przestronnych pomieszczeń. Do mniejszych wybierajmy krótsze kanapy o jasnych obiciach. Świetnie sprawdzą się też narożne wersalki lub modułowe kanapy, które pomieszczą więcej osób i świetnie wypełnią wnęki. I weźmy po uwagę, że nie zawsze sofa musi stać pod ścianą!