Jak dopasować półki ścienne?

Co zrobić, jeśli wnętrze i podłogę zapełniliśmy już rozmaitymi meblami, a ciągle brakuje nam miejsca na książki albo ozdobne dekoracje? Zdecydujmy się na półki przymocowywane do ściany. Nie potrzebują zbyt dużo przestrzeni, są świetną ozdobą niczym niejeden obraz, a dodatkowo spełnią nasze praktyczne potrzeby.

Półki ścienne to pomysł nie tylko na gładką ścianę, ale także na zagospodarowanie wnęki w ścianie. Umieszczając pomiędzy ścianami wnęki płyty bądź odpowiednio przygotowane deski zyskujemy dodatkowe miejsce na podręczne drobiazgi. Jeśli nie dysponujemy wnęką – nic straconego. Możemy przymocować półki bezpośrednio do ściany używając wsporników. W zależności od potrzeb możemy wybrać różną grubość desek, z których wykonana jest półka. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie półek o różnej grubości, jedna pod drugą. To, czy ułożymy półki równolegle czy w układzie schodkowym, zależy wyłącznie od naszej inwencji i potrzeb. Możemy oczywiście poprzestać na jednej półce, ale eksperymenty z kilkoma naraz mogą dać ciekawe rezultaty. Dziś nie jesteśmy już skazani tylko na półki z meblościanki.

Wybierając półkę ścienną, zwróćmy uwagę na jej mocowanie do ściany. Może być ona przytwierdzana za pomocą wsporników dolnych i górnych. Wsporniki powinniśmy dobrać idealnie do materiału z jakiego zrobiona jest półka. Do drewnianych półek stosujemy drewniane wsporniki, choć oczywiście dostępne są także te metalowe, najczęściej wykonane ze stali. Jeśli decydujemy się na umieszczenie kilku półek, jedna pod drugą, warto pomyśleć o możliwości przymocowania oświetlenia w postaci lampek halogenowych. Półki zyskają na wyrazie, a nam łatwiej będzie odnaleźć ulubioną książkę.

Półki ścienne to znakomite rozwiązanie dla osób, które chciałyby przyozdobić ścianę w salonie, a nie mają żadnego pomysłu na dekorację. Zyskujemy nie tylko zagospodarowane tło, ale także funkcjonalny mebel. Ustawiając na półkach książki pamiętajmy jednak o odpowiednich wspornikach, które będą trzymały książki w ryzach. Jeśli zależy nam na przeszklonym meblu, który można zamontować na ścianie, warto zdecydować się na szafkę ścienną z przesuwanymi drzwiczkami. Pomiędzy naszymi książkami nie będzie gromadził się kurz, a sama szafka będzie świetną dekoracją pustej ściany. Półki na ścianę mają tak urozmaicony design, że z pewnością znajdziemy coś do naszego salonu.